SFOpera - TV and Radio Broadcasts

TV and Radio Broadcasts

Did you miss your favorite opera or want to relive a stunning performance? Check the following stations for upcoming broadcasts of past San Francisco Opera performances.

Radio Broadcasts

KDFC broadcasts live-recorded San Francisco Opera performances at 8pm PDT/PST on the first Sunday of every month on 90.3, 104.9, 89.9, 103.9, 95.9 and 92.5 FM. Broadcasts are also available for streaming on demand at kdfc.com for four weeks following the original air date.

Tune in to the WFMT Radio Network on Saturday mornings at 10am PST to hear operatic favorites, recorded live and broadcast nationally and internationally across the network. San Francisco Opera performances are broadcast in the fall.

TV Broadcasts

See some of our best productions from past seasons on KQED TV.

Leoš Janáček

Jenůfa

Sunday, December 4, 2016 at 8PM

KDFC

Malin Byström (Jenůfa), Karita Mattila (Kostelnička), William Burden (Laca Klemeň ), Scott Quinn (Steva Buryja), Jill Grove (Grandmother Buryjovka), Matthew Stump (Foreman at the Mill), Anthony Reed (Mayor of the Village), Julie Adams (Karolka), Toni Marie Palmertree (Barena), Zanda Švēde (The Mayor's Wife), Laura Krumm (The Maid), Sarah Tucker (Jano); conducted by Jiří Bĕlohlávek.

Listen Online

Learn More

Jules Massenet

Cendrillon (1982)

Sunday, January 1, 2017 at 8PM

KDFC

Donald Gramm (Pandolfe), Maureen Forrester (Mme. de la Haltière), Kaaren Erickson (Noémie), Laura Brooks Rice (Dorothée), Sheri Greenawald (Lucette), Ruth Welting (Fairy Godmother), Delia Wallis (Prince Charming), Robert Tate (Master of Ceremonies), Carl Glaum(Prime Minister), James Busterud (The King), R. Lee Woodriff (Herald); conducted by Mario Bernardi.

Listen Online

Gioachino Rossini

Semiramide (1981)

Sunday, February 5, 2017 at 8PM

KDFC

Montserrat Caballé (Semiramide), Marilyn Horne (Arsace), James Morris (Assur), Dalmacio Gonzalez (Idreno), Candace Kahn (Azema), Eric Halfvarson (Oroe), Jonathan Green (Mitrane), Gregory Stapp (Ghost of Nino); conducted by Richard Bonynge.

Listen Online

Bright Sheng

Dream of the Red Chamber

Sunday, March 5, 2017 at 8PM

KDFC

Pureum Jo (Dai Yu), Yijie Shi (Bao Yu), Hyona Kim (Lady Wang), Irene Roberts (Bao Chai), Qiulin Zhang (Granny Jia), Karen Chia-ling Ho (Princess Jia), Yanyu Guo (Aunt Xue), Randall Nakano (The Monk/Dreamer), Toni Marie Palmertree (Lady-in-Waiting/Flower), Amina Edris (Lady-in-Waiting/Flower), Zanda Švēde (Lady-in-Waiting/Flower), Pene Pati (Eunuch/Stone), Alex Boyer(Eunuch/Stone), Edward Nelson (Eunuch/Stone); Conducted by George Manahan.

Listen Online

Learn More