San Francisco Opera Administration


David Gockley, General Director
 
Nicola Luisotti, Music Director
Caroline H. Hume Endowed Chair
 
Patrick Summers, Principal Guest Conductor
 
Matthew Shilvock, Associate General Director
Michael Simpson, Director of Finance and Administration / CFO
Greg Weber, Director of Production
 
Jarrod Bell, Chief Information Officer
Clifford Cranna, Director of Music Administration
Jon Finck, Director of Communications and Public Affairs
Jon Gossett, Chief Development Officer
Sheri Greenawald, Opera Center Director
Gregory Henkel, Director of Artistic Administration
Jessica Koplos, Director of Electronic Media
Marcia Lazer, Director of Marketing
Daniele McCartan, Costume Director
Ruth Nott, Director of Education
Teri Xavier, Director of Human Resources
 
ARTISTIC ADMINISTRATION
Manuela Galindo, Contracts and Accommodations Assistant
Valentina Simi, Artist Services Coordinator and Assistant to the Music Director
Sean Waugh, Assistant to the Director of Artistic Administration
 
COMMUNICATIONS
Julia Inouye, Associate Director of Communications
Micah Standley, Editor
Robin Freeman, Communications Manager
Gelane Pearson, Communications Associate
Ann Farris, Volunteer Coordinator, Archives
 
DEVELOPMENT 
ADMINISTRATIVE AND DONOR SERVICES
David Odenkirchen, Director of Development Operations
Jess Levy, Operations and Process Manager
Nathan Berneman, Associate to the Chief Development Officer
Kathleen Esselstyn, Gift Acknowledgment Coordinator
Leela Krishnan, Development Services Coordinator
Chivly Krouch, Gift Processing Coordinator
 
CORPORATE AND INSTITUTIONAL GIVING
Donna Batson, Director of Foundation and Government Relations
Chris Wybenga, Institutional and Legacy Giving Associate
 
ENDOWMENT AND PLANNED GIVING
Mark Jones, Director of Endowment and Planned Giving
Mandala Pham, Legacy Giving Officer
 
INDIVIDUAL GIVING AND STEWARDSHIP
Judith Frankel, Director of Individual Giving and Stewardship
Andrew Maguire, Director of Donor Stewardship
Nicola Rees, Director of Annual Giving
Susan Ramsay, Senior Individual Giving Officer
Joo Eun Lee, Individual Giving Officer
Randi Lund, Annual Fund Manager
Roya Clune, Annual Giving Associate
Derek Lance, Principal Giving Associate
 
LEADERSHIP GIFTS
Andrew Morgan, Director of Leadership Gifts
Melissa Andrews, Senior Leadership Gifts Officer
Kristen Jones, Senior Leadership Gifts Officer
Lynn Vear, Senior Principal Giving Officer
Lisa Bordachar, Prospect Research Manager
Sandra Chien, Leadership Gifts Associate
 
SPECIAL EVENTS
Karman Pave, Director of Special Events
Katie Cagampan, Special Events Manager
 
EDUCATION
Dolores DeStefano, Assistant Director of Education
Joseph Castañeda, School Programs Associate
Julia Petraglia, School Programs Administrator
Hector Armienta, John Bischoff, Erin Bregman, Joshua Brody, Robert Chastain, Joseph Colombo, Hannah Dworkin, Candace Forest, Lisa Edsall Giglio, Lua Hadar, G. Scott Lacey, Sarah-Helen Land, Carla Lucero, Lisa Maxwell, Steven Sven Olbash, Alyssa Stone, Teaching Artists
 
EXECUTIVE OFFICES
Linda Steenman, Assistant to the General Director
Claire Padien-Havens, Administrative Assistant to the Executive Offices & Board of Directors
Eliza Fox, Receptionist/ Administrative Assistant
 
FINANCE
Jess G. Perry, Senior Budget Manager
Elaine Quan, Senior Accountant
Linda Rodriguez, Senior Accountant
Annabella Tam, Payroll Administrator
Gracie Tang, Senior Accountant
Christopher Tom, Controller
Mingsy Yan-Lau, Senior Accountant
 
HUMAN RESOURCES
Elysse Jimenez, Human Resources Coordinator
 
INFORMATION SYSTEMS
Mark Wladika, Internet and E-Commerce Manager
Paul Goetz, Systems Administrator
Steve Long, Network & Systems Administrator
Porter Venn, Database Analyst
Sapna Patel, Business Process Improvement Manager
Sara Lee, Programmer/ Analyst
 
MARKETING
Valerie York, Associate Director of Marketing
Chi-Hsuan Yang, Marketing Analyst
Kathryn Appleton, Marketing Manager, Subscriptions
Genevieve Neumuth, Marketing Manager, New Audiences, BRAVO! Club, & Special Events
Pamela Sevilla, Marketing Manager, Single Tickets
Ted Schaller, Marketing Associate, Web Content & Social Media
Megan Coss, Marketing Coordinator, Subscriptions
Elisabeth Morgan, Marketing Coordinator, Single Tickets
Tanya Grant, Data Entry
Joshua Brody, Data Entry

BOX OFFICE
Mark Sackett, Box Office Manager, Treasurer
Marcella Bastiani, Medallion Society Concierge Manager
Jessica Fauver, Assistant Box Office Manager, First Assistant Treasurer
Emily Tilles, Subscriptions Manager, Assistant Treasurer
Jennifer Hughes, Rebecca Page, Assistant Treasurers
Ruth Van Slyke, Telephone Sales Manager
Roberto Bonilla, Avery Dakin, Gillian Eichenberger, Beverlee G. Hassid, Michelle Hughes, Kyle Minor, Jennifer Pollack, Kristin Reyda, Telephone Sales Assistants
 
FRONT OF HOUSE
Eric Colby, House Manager
Russell Dado, Martin Dias, Starsky Dias, Nina Helgren, Karen Horvath, Eileen Keremitsis, Ryszard Koprowski, Bill Laschuk, Sharon Lee, Lenore Long, Doug Luyendyk, Dale Nedelco, Wayne Noel, Jan Padover, Julie Peck, Bill Repp, Rilla Reynolds, Joe Savin, Tom Taffel, Steve Weiss, Susan Weiss, JoAnne Westfall, George Windstrup, Ushers
Hui Ming Wu, Show Maid
 
OPERA SHOP
Jay Stebley, Retail Manager
Karen Topp, Assistant Manager
 
MEDIA
Jessica Shown-Morgan, Media Coordinator
Jeremy Patfield, Media Administrator
 
MUSIC ADMINISTRATION
Steven White, Music Librarian/ Chorus Librarian
Brett Wesner, Artistic Assistant
 
CHORUS AND BALLET
Ian Robertson, Chorus Director
Fabrizio Corona, Associate Chorus Master
Jim Meyer, Chorus and Dance Manager
Lawrence Pech, Dance Master
Mary Finch, Assistant Chorus Manager/ Chorus Librarian
 
LANGUAGE COACHES
Alessandra Cattani, Italian
Patricia Kristof Moy, French
Crystal Ockenfuss, German
Valery Portnov, Russian
 
MUSIC STAFF
Giuseppe Finzi, Resident Conductor
John Churchwell, Head of Music Staff
Lydia Brown, Dennis Doubin, Bryndon Hassman, Jonathan Khuner, Ernest Fredric Knell, Marie-France Lefebvre, Joseph Marcheso, Hadley McCarroll, Steven Moore, Curt Pajer, Matthew Piatt, Ian Robertson
David Hanlon, Robert Mollicone,Tamara Sanikidze, Adler Fellows
 
ORCHESTRA 
Tracy Davis, Orchestra Manager
Carrie Weick, Orchestra Librarian
Tim Spears, Assistant Orchestra Librarian/Assistant Orchestra Manager
 
PRODUCTION
SENIOR PRODUCTION STAFF
Jennifer Good, Associate Director of Production and Head of Staging
Daniele McCartan, Costume Director
Gary Marder, Resident Lighting Designer
David Steiner, Production Administration and Facility Director
Erik Walstad, Technical and Safety Director
 
PRODUCTION ADMINISTRATION
Paul Dana, Support Services Coordinator
Lee Helms, Production Operations Manager
Arséne Longuélé, Senior Production Accountant
Joshua O'Malley, Production Administrative Assistant
Ryan O'Steen, Assistant Technical Director
 
AUDIO
Doug Mitchell, Master Audio/Video Engineer
Ziggy Tomcich, Assistant Master Audio/Video Engineer
 
CARPENTRY
David Hatch, Master Carpenter
Mark Baumann, Assistant Master Carpenter
 
COSTUME DEPARTMENT
Christopher Verdosci, Assistant Costume Director
David Doré, Senior Production Accountant
Lisa Angback, Gillian Haratani, Carol Wood, Assistant Cutters
Ashley Brock, Assistant Dyer
Cheryl Mennen, Draper
Kristen Eiden, Santiago Suanes, First Hands
Sally Thomas, Head Tailor
Leo Borja, Maintenance Assistant
Amy Ashton-Keller, Master Draper
Alexandra Leon, Nicole Diascenti, Production Assistants
Manuel Gutierrez, Production Coordinator
Kristi Johnson, Production Supervisor
Catharine Bray, Gladys Campbell, Adela Cantor, Alicia Castaneda, Hoa Lam Fong, Xing-Fong Luo, Sara Morimoto, Ting Hsueh, Aries Limon, Seamsters
Irene Murray, Star Rabinowitz, Senior Drapers
Ashley Rogers, Shopper
Jersey McDermott, Senior Craftsperson
Paula Wheeler, Senior Milliner
Jai Alltizer, Senior Production Supervisor
Amy Van Every, Senior Painter/Dyer
Miriam Acosta, Guillermina Flores, Romana Majovsky, Sonia Olivares, David Wilkes, Tailor Assistants
 
ELECTRICS
Leon Parsons, Master Electrician
Michael Anderson, Assistant Master Electrician
 
FIGHT DIRECTION
Dave Maier, Fight Director
 
LIGHTING
Gary Marder, Resident Lighting Designer
Eric Furbish, Sarah Tundermann, Assistant Lighting Designers
 
PROPERTIES
Lori Harrison, Master of Properties
John Del Bono, Assistant Master of Properties
 
SCENE SHOP
Rodney Armanino, Carpentry Shop Foreman
Dale Haugo, Scenic Artist in Charge
 
STAGING STAFF
Jennifer Good, Associate Director of Production and Head of Staging
Lisa Anderson, Darin Burnett, Rachel Henneberry, Stage Managers
Elkhanah Pulitzer, Roy Rallo, Morgan Robinson, Assistant Stage Directors
Danielle Callaghan, Gina Hays, Jimmy Marcheso, Lisa-Marie Shuster, Dan Sokalski, Assistant Stage Managers
 
WARDROBE
Geoffry M. Craig, Wardrobe Head
Cynthia Fusco, Robert Horek, José Téllez Ponce, Catherine Verdier, Assistants
 
WIG AND MAKEUP
Jeanna Parham, Head of Department
Susan E. Stone, Assistant Head of Department
Judith Disbrow, Second Assistant
Marcelo Donari, First Assistant
Vicky Martinez, First Assistant
Vanessa Taub-Flores, Second Assistant
Richard Battle, Marcelo Donari, Denise Gutierrez, William Stewart Jones, Gerd Mairandres, Kerry Rider-Kuhn, Jeanna Parham, Patricia Polen, Tim Santry, Susan E. Stone, Vanessa Taub-Flores, Principal Make-up Artists
Melanie Birch, Judith Disbrow, Foremen
 
REHEARSAL DEPARTMENT
Marin Venturi, Rehearsal Department Director
Kali Wilson, Rehearsal Administrator
Trey Costerisan, Rehearsal Assistant/Supernumeraries Coordinator
Ellen Presley, Rehearsal Assistant/Merola Scheduler
 
SAN FRANCISCO OPERA CENTER
Mark Morash, Director of Musical Studies
Chris Bragg, Administrative Director
Karen Jine, Opera Center Company Manager
Jo Ann McStravick, Artists’ Services and Auditions Administrator
Cesar Ulloa, Master Voice Teacher

WILSEY CENTER FOR OPERA
Elkhanah Pulitzer, Director of Programming at the Wilsey Center for San Francisco Opera
 
 
----------------------------------
 
Dr. Myron Marx, Company Medical Adviser
Seyfarth Shaw LLP, Counsel
Armanino McKenna, Independent Public Accountants
Y.A. Tittle and Associates, Insurance Brokers
Cory Weaver, Official Photographer
 
Yamaha is the Official Piano of San Francisco Opera
Pianos supplied by Music Exchange